فهرست ها

به همت محفل ادبی کتابخانه مستوره کردستانی بوکان برگزار شد؛ جلسه نقد و بررسی کتاب «زندگی و عقاید تریسترام شندی»

جلسه نقد و بررسی کتاب «زندگی و عقاید تریسترام شندی» در بوکان برگزار شد

به مناسبت هفته کتاب، محفل ادبی کتابخانەی مستورە کوردستانی میزبان گروە "چیرۆکنووسانی گزینگ" برای نقد و اظهار نظر کتاب "زندگی و عقاید تریسترام شندی"بود. در ابتدای این جلسه بیوگرافی نویسندەی کتاب آقای لارنس استرن توسط خانم نیشتمان قادری، قرائت شد و در ادامه چند تن از حاضران خوانش خود از کتاب را به اشتراک گذاشتند.

هاجر هوشیار با اشارە به چند بحث فلسفی، روایت داستان و فرم ساختاری رمان مذکور، گریزی به جریانات عقلگرایی در دوران نویسنده یعنی قرن هجدهم میلادی زد و محتوی کتاب و شیوەی نگارش نویسندە را برخلاف جریان مانوس آن زمان دانست. ایشان در ادامه به وجوه مشابه دو کتاب دون کیشوت نوشته سروانتس و تریسترام شندی پرداخت.

 نسرین منگور، رمان را متعلق به خوانندگان عام دانست و ارتباط بین این کتاب و مکتب اگزیستانسالیست را برشمرد. به عقیده ایشان رخدادهایی که چندین قرن قبل از تولد تریسترام روی می دهند از جمله مهاجرت خانواده و حتی کوچکترین اتفاقات بر عقاید و جهان بینی افراد تاثیر غیرقابل انکاری می گذارند. ایشان در پایان به فرم و نحوەی نگارش کتاب اشاراتی نمودە و آنرا حیرت‌انگیز، گاهی خسته کنندە و درنهایت جالب و متفاوت برشمرد

 رضا رستمی ضمن اشارە به راوی در داستان و سیالیت ذهن آن را با کتاب تریسترام مرتبط دانست. رستمی با بیان یک روایت پست مدرن امروزی، ذهن اکثریت خوانندگان داستان و رمان را مجبور و معهود به راوی همه چیزدان دانست و این کتاب را از جهت نحوەی روایت متفاوتتر از آنچه تا قبل از آن نوشته شدە، معرفی کرد. رستمی در نهایت تاکید کرد: در اغلب جاهای این رمان نوگراییها بیشتر در حوزەی فرم بودە و معنا، مفهوم و تفکرات غالب بر کتاب باز همان تفکرات بسته و مانوس دوران ماقبل نویسنده است.

 لیلا بهرام بیگی با برشمردن ویژگی های یک داستان پست مدرن از جمله حضور نویسنده در متن و ارتباط آن با کتاب و نیز فراداستانیت نمونه هایی از متن کتاب قرائت کرد. به عقیده ایشان، خرده داستانها و عدم قطعیت معنا از دیگر ویژگی هایی بود که این کتاب را به رمان پست مدرن نزدیک می کرد. بهرام بیگی در نهایت لارنس استرن را پدر رمان پست مدرن نامید.

این جلسه با بحث و تبادل نظر بین حاضران در جلسه پایان یافت. شایان ذکر است که کتاب «پدرو پارامو« نوشته خوان رولفو به عنوان منبع انتخابی جهت نقد و بررسی در ماه آتی ویژه محفل ادبی مستوره کردستانی بوکان معرفی شد